Quick Access

Leader of the Opposition

The Constitution provides for a Leader of the Opposition who is appointed by the President. That person is a member of the House of Representatives and who in his judgement is best able to command the support of the greatest number of Members of the House of Representatives who do not support the Government.


Leaders of the Opposition (1962 - Present)

       
Dr. Rudranath Capildeo St Augustine (1962-1966)
Chaguanas (1966-1967)
DLP
1962 - June 1967
Mr. Vernon Jamadar Oropouche DLP
July 1967 - 1971
Mr. John R.F. Richardson Point Fortin Independent
July 1972 - 1976
Mr. Basdeo Panday Couva North ULF
1976 - 1977
Mr. Raffique Shah Siparia ULF
August 1977 - March 1978
Mr. Basdeo Panday Couva North ULF
ULF
1978 - 1981
1981 - 1986
Mr. Patrick ManningSan Fernando EastPNM 1986 - 1990

Mr. Basdeo Panday Couva North
UNC
1990 - 1995
Mr. Patrick ManningSan Fernando EastPNM
Mr. Basdeo PandayCouva North
UNC
Mrs. Kamla Persad-Bissessar Siparia UNC
Mr. Basdeo Panday
Couva North
UNC
Mrs. Kamla Persad-Bissessar
 SipariaUNC Feb-May 2010
Dr. Keith Rowley Diego Martin West
 PNM May 2010 - Present