publications

Bills

2nd Session of the 8th Republican Parliament

The Extradition (Commonwealth and Foreign Territories)(Amendment)(No.2) Bill, 2003

An Act to amend the Extradition (Commonwealth and Foreign Territories) Act, 1985

Introduced By:
Knowlson Gift
Bill No:
House of Representatives Bill 20 of 2003
Introduced On:
06-Oct-2003
Published In Gazette On
06-Oct-2003, Vol.42 No.162
Status
President of the Republic - Assent

Progress

6 Oct 2003
House of Representatives
1 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
9 Jan 2004
2nd Reading of the Bill Hansard
3 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
2.Ms. Gillian Lucky, MP [Pointe-a-Pierre] [Opposition Member (UNC)]
3.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
9 Jan 2004
Committee Stage Hansard
9 Jan 2004
3rd Reading and Passage of the Bill Hansard
1 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
13 Jan 2004
Senate
1st Reading of the Bill Hansard
1 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
23 Mar 2004
2nd Reading of the Bill Hansard
1 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
31 Mar 2004
2nd Reading of the Bill Hansard
5 speakersShow Speakers
1.Sen. Robin Montano [Opposition Senator]
2.Sen. Dana Seetahal, SC [Independent Senator]
3.Sen. Wade Mark [Opposition Senator]
4.Sen. Parvatee Anmolsingh-Mahabir [Independent Senator]
5.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
31 Mar 2004
3rd Reading and Passage of the Bill Hansard
1 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
2 Apr 2004
House of Representatives
Senate Amendments Hansard
2 speakersShow Speakers
1.Sen. the Hon. Knowlson Gift [Minister of Foreign Affairs]
2.Ms. Gillian Lucky, MP [Pointe-a-Pierre] [Opposition Member (UNC)]
2 Apr 2004
President of the Republic
blog comments powered by Disqus