committees

Joint Select Committee - Motor Vehicle and Road Traffic (Amendment) Bill, 2006

8th Republican Parliament

2006-11-03 - 2007-04-25
Secretary: Mrs. Shaarda Maharaj
Email:
Joint Select Committee appointed to consider and report on a Bill entitled the Motor Vehicle and Road Traffic (Amendment) Bill, 2006, and to report to the Parliament upon completion of its deliberations. The House agreed to a resolution to appoint Members on Friday November 03, 2006 and the Senate agreed to a similar resolution on Tuesday November 14, 2006. The Committee submitted its final report in the House of Representatives on 25 April 2007.